Promuj się!

Magdalena Kokosińska (Biblioteka WSP w Łodzi), Paulina Milewska

O konieczności promowania nie tylko Odjazdowego Bibliotekarza, ale i każdej imprezy, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jeżeli chcemy, by w naszej akcji uczestniczyło jak największe grono osób z różnych środowisk, konieczne jest podjęcie pewnych działań, które pozwolą rozpropagować rajd w naszej miejscowości czy nawet województwie.

fot. Paulina MilewskaPoniżej znajdziecie kilka pomysłów, które warto wykorzystać – modyfikujcie je dowolnie, dostosowując do własnych potrzeb i możliwości, a z pewnością Odjazdowy Bibliotekarz odniesie duży sukces:)

  • Ulotki i plakaty – to najprostsza chyba metoda promocji. Wzory plików graficznych do pobrania będą niebawem dostępne w zakładce “Dla organizatorów”. Można też użyć własnych projektów, może znacie kogoś ze smykałką do programów graficznych (może syn którejś ze znajomych? Albo nasz młody czytelnik? Popytajmy!).

    Warto zadbać o ich formę graficzną, by były czytelne i przyjazne dla oka. Po wydrukowaniu pewnej liczby ulotek nie tylko rozdajemy je naszym czytelnikom – zostawmy je w okolicznych sklepach, szkołach, przedszkolach, klubach seniora, domach kultury itp. Przypominajmy o sobie co jakiś czas, uzupełniając zapas ulotek. Dobrym pomysłem jest także przyczepianie ulotek do napotkanych na naszej drodze rowerów :-) Podobnie plakaty – rozwieśmy je wszędzie tam, gdzie uzyskamy zgodę, w końcu zależy nam na dotarciu do jak największej liczby uczestników rajdu.

  • Mailing – to istotny element reklamowania Odjazdowego Bibliotekarza. Warto stworzyć sobie listę e-maili instytucji potencjalnie zainteresowanych imprezą, do których wyślemy krótką informację-zaproszenie. Do e-maila warto dodać plakat w formie elektronicznej.

    Podobnie rzecz się ma z mediami – koniecznie przygotujmy sobie wzór notatki prasowej (wzór poniżej) i wysyłajmy do lokalnych stacji radiowych i telewizyjnych (także ogólnopolskich z oddziałami w naszej miejscowości lub okolicznych miastach) oraz do gazet, zwłaszcza tych codziennych. Nie odmawiajmy prośbom o wywiad – to świetna okazja do wypromowania naszej imprezy oraz biblioteki! Warto pokonać nieśmiałość, by zdobyć nowych uczestników rajdu.

  • Gadżety – jeśli uda nam się zdobyć sponsorów, warto zainwestować w drobne przedmioty z logo Odjazdowego Bibliotekarza i np. nazwą miasta lub naszej biblioteki (wszystko zależy od finansów). Zorientujmy się w ofercie sklepów internetowych, w których możemy zamówić długopisy czy breloczki z grawerem, baloniki z nadrukiem czy choćby kolorowe zakładki do książek z informacją o rajdzie.

    Część z nich można rozdawać (np. zakładki, które są tańsze i możemy zamówić ich więcej), inne możemy podarować np. kierownikowi instytucji, która obiecała promować naszą imprezę. Część gadżetów warto sobie zostawić jako nagrody losowane na mecie rajdu. Zamawiając gadżety, pamiętajmy, że kolorem akcji jest pomarańczowy, a wszystkie rozdane na starcie upominki mogące służyć ozdobieniu rowerów będą pozytywnie wpływały na widoczność Odjazdowych Bibliotekarzy na drodze. Bardzo dobrze sprawdzają się koszulki lub kamizelki z nadrukiem, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że jest to większy koszt.

  • Wydarzenie na Facebooku – warto założyć osobne wydarzenie o nazwie „Odjazdowy Bibliotekarz w [nazwa miejscowości] 2013” i promować je najszerzej, jak się da – wśród naszych znajomych, na profilach bibliotek, domów kultury, klubów rowerowych, a także na tych związanych z książką i czytaniem (a jest ich naprawdę dużo). Poprośmy o udostępnienie naszego wydarzenia – niech dowie się o nim jak najwięcej osób.

fot. Paulina MilewskaPamiętajmy o tym, by pewne informacje powtarzać, np. przypominać się mediom czy regularnie informować na facebookowym profilu o postępach w organizacji rajdu (zdobycie kolejnego sponsora, wydruk materiałów promujących, prośba o pomoc w rozniesieniu ulotek itp.). Warto wziąć pod uwagę, że najlepiej dociera do odbiorcy (zwłaszcza w dzisiejszych czasach) informacja krótka, prosta, a przede wszystkim konkretna. Poniżej zamieszczamy wzór notatki prasowej, którą można rozesłać do mediów. Pierwsze takie zaproszenie do udziału w rajdzie skierowane do dziennikarzy można rozesłać na trzy tygodnie przed imprezą, a potem przypomnieć się tydzień przed i dwa dni przed rajdem.

Notatka prasowa

Dobra notatka prasowa jest krótka i konkretna. Pisząc informacje dla mediów, weź pod uwagę, że dziennikarze czytają setki tego typu wiadomości i niekoniecznie chcą poświęcać na to zbyt dużo czasu. Zwróć ich uwagę pisząc zwięźle i na temat. Wysyłając notkę prasową, masz dwa cele: po pierwsze chcesz poinformować media o organizowanej imprezie (być może dziennikarz przyjdzie na start lub zaprosi Cię na wywiad), po drugie chcesz, aby Twoje zaproszenie pojawiło się w prasie, radiu, telewizji, zostało przez media przekazane szerokiej publiczności. Pamiętaj, aby wspomnieć o tym krótko w mailu, którego załącznikiem będzie właśnie notatka prasowa.

Zastosuj kilka prostych zasad:

  • Tekst musi zawierać 3 elementy:
    • wyróżniony tytuł,
    • krótki opis wydarzenia,
    • kontakt do konkretnej osoby udzielającej informacji mediom.
  • Opis wydarzenia musi zawierać odpowiedzi na pytania:
    • kto?
    • co?
    • gdzie?
    • kiedy?
    • dlaczego?
  • Możesz dodać akapit zawierający zwięzłą informację ogólną o Odjazdowym Bibliotekarzu, np. przytocz statystyki z zeszłego roku.
  • Warto pogrubić to, co jest najważniejsze, co od razu przykuje uwagę dziennikarza.
  • Do tekstu dodaj elementy graficzne, np. logo akcji, logo biblioteki i partnerów, użyj koloru pomarańczowego dla podkreślenia najważniejszych informacji.