Odjazdowy Bibliotekarz

Odjazdowy Bibliotekarz to akcja, w której bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto lub okolicę, mogą przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.

Akcja powstała w Łodzi w 2010 roku. Koordynacją zajmowała się Fundacja Fenomen. Od 2022 r. koordynację przejęło Stowarzyszenie LABiB. 

Zgłoszenia (poprzez formularz) są zbierane od kwietnia, a cała kampania trwa od początku maja do końca października każdego roku. Może ona przybierać różnorodne formy (z zachowaniem tradycji przejazdu rowerowego). Liczymy na pomysłowość organizatorów! Poniżej znajdziecie kilka inspiracji do wykorzystania. Można też na ich podstawie stworzyć własne propozycje dodatkowych atrakcji towarzyszących Odjazdowemu Bibliotekarzowi.

Organizatorem może być każdy chętny. Jesteś bibliotekarzem, czytelnikiem, aktywnym rowerzystą lub po prostu masz ochotę zorganizować ciekawą akcję w swojej miejscowości? Namów innych lub nawiąż współpracę z instytucjami ze swojej okolicy i zorganizujcie Odjazdowego Bibliotekarza u siebie!

Z roku na rok idea promowania czytelnictwa i bibliotek na rowerach się rozwija i dociera do najdalszych zakątków Polski, a także świata. Odjazdowego Bibliotekarza organizują dziś biblioteki z miast, miasteczek, małych gmin w każdym województwie. Odbyły się też edycje Bicycool Library w innych krajach np. Rumunia, Wielka Brytania, USA, Nepal. Artykuł na Wikipedii

  Informator

15 pomysłów na wydarzenie

Przejazd przez miastoPrzejazd przez miastoPrzejazd przez centrum miasta - na takie rozwiązanie namawiamy organizatorów z miast. Bądźcie widoczni, naróbcie w swoim mieście hałasu. :-) Przejeździe przez centrum po drodze mijając biblioteki, antykwariaty i inne miejsca związane z książką. Odjazdowy Bibliotekarz zostanie zauważony i zapamiętany przez mieszkańców. Pomarańczowe koszulki z logo zwiększą Waszą widoczność. Sprawdź także inne pomysły.

 

Odjazdowe wsparcie

Logotyp akcjiNie wiesz jak się zabrać do organizacji Odjazdowego Bibliotekarza? Masz jakiś problem? A może pomysł, który nie wiesz jak zrealizować? Napisz do nas 🙂 Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Więcej informacji